Świderile

Koncerty
Tomek Łowiecki
swiderile@gmail.com

PRESS PACK: link

Świderile powstało gdzieś w 2011 roku, w ostatniej ławce sali chemicznej w II LO im. Marii Konopnickiej w Zamościu, z inicjatywy dwóch ojców założycieli – Mateusza Sachajko i Tomka Łowieckiego.

A było to tak:
M: Załóżmy zespół.
T: Po co?
M: A masz coś lepszego do roboty?

Bang! Zespół założony. Pozostało tylko wybrać nazwę, po której usłyszeniu ludzie będą pytali nas: „Skąd nazwa?”. Uwaga, podaję odpowiedź.
T: Ej, ale jak się nazwiemy?
M: Byłem ostatnio na giełdzie i jeden typ stał przy straganie z narzędziami, i wołał ciągle: „Świder ile? Świder ile?”. To może tak?
T: Dobra.

Pierwsze nagrania, znane jako PWK EP, zarejestrowaliśmy we wrześniu 2012 roku, w domu Mateusza, przy pomocy Sony Ericssona K510i . Wtedy to też narodził się nasz pierwszy i jedyny hit – „Wódka lubelska”.

Koncertowy debiut zaliczyliśmy 14 września 2013 jako jeden z gości pierwszej – i jak dotąd jedynej – edycji Zamojskiego Męskiego Grania. Zagraliśmy trzy kawałki („Wódka lubelska”, „Zrób mi krzywdę” i „Łabunianka”) i wtedy też do Świderile dołączył Michał Juszczak, a na bębenku gościnnie wystąpił Jakub Gałek.

Przez parę lat Świderile hibernowało, jednak w 2015 zebraliśmy się w końcu za nagrywanie – w styczniu oficjalną premierę miały „Wódka lubelska” i „Zrób mi krzywdę”, a w kwietniu zagraliśmy drugi oficjalny koncert w pełnym składzie, na Niska Closing Festival, gdzie premierowo pojawiły się kolejne kawałki – „Żeń szeń”, „Poznań” oraz „Świderile”.

W 2016 do Świderile dołączył Hubert Szudrowicz, a na początku lutego premierę miał kolejny kawałek – „Żeń szeń”. Pod koniec roku zarejestrowaliśmy w Studio Współpracy materiał na pierwszą EPkę, której premiera miała miejsce 1 kwietnia 2017. Płytę zakupić można w sklepie Wyniku Współpracy, a cała dostępna jest także na naszym kanale YT.

W 2019 roku udało się nam (łe!) wystąpić razem z zespołami Pocket Square, Czteropak i nic ważnego na pierwszej (i mamy nadzieję nie ostatniej) imprezie pod tytułem „Jeszcze nie stadion, już nie piwnica” w krakowskim Garage Pubie oraz na wynikowym showcase w klubie Re.

Brzmienie zespołu zostało opisane przez anonimowego słuchacza w ten sposób:
„Koleś prowadził pełną taczkę po kostce brukowej, i tak telepało się wszystko w środku, i brzmiało jak Świderile”

Zespołowi Świderile przyświecają, jakoby Betelgeza na zimowym niebie, słowa zawarte w utworze „Świderile”, który otwiera EPkę „Świderile”:

całe życie na przypale i na ostatnią chwilę

Obecny skład:
Tomek Łowiecki – gitara arytmiczna, warstwa literacka, krzyki
Mateusz Sachajko – kiedyś wróci
Agnieszka „La Lucha Libre” Kępińska – perkusjonalia, dewocjonalia, transport
Michał Juszczak – bas, kierownik zespołu